Karmienie ryb akwariowych

Pokarm kupiony w sklepie zoologicz­nym dostarcza rybom wszystkich potrzebnych im do życia składników.
Ryby przydenne
Ryby z podrzędu sumowców, do których należy np. kirysek, otrzymują raz dziennie pokarm w postaci tabletek. Tabletki opadają na piasek i tam się rozpadają. Przez cały dzień ryby zajęte są następnie wyszukiwaniem w piasku pozostałości tabletek. Jedna ryba wymaga około pół tabletki dziennie. Mając pięć ryb, musisz im co­dziennie podawać 2,5 tabletki. Chcąc uniknąć rozłupywania ich na połowę możesz zwiększyć tę ilość do trzech tabletek dziennie.

Glonojady
Niektóre ryby z podrzędu sumowców (np. zbrojnikowate) odżywiają się glonami. W akwarium mają je w wystarczającej ilości. Dodatkowo  mogą też odżywiać się innym pokar­mem.
Ryby powierzchniowe
Ryby powierzchniowe otrzymują pokarm płatkowany, który rozsypuje się im na powierzchni wody. Opada on wolno na dół akwarium. Ryby wybierają go z powierzchni wody lub chwytają w wodzie.

Pokarm płatkowany
Pokarm płatkowany podajesz rano i wieczorem. Wybieraj tylko niewielką jego ilość z puszki, tj. tyle, ile zmieści się między kciukiem a palcem wskazującym. Po 5 minutach ryby powinny wyjeść cały pokarm. Jeśli nie zostaje on do końca zjedzony, to należy podawać go mniej. Jeśli karmisz ryby zbyt obficie, to resztki pokarmu ulegają zepsuciu, zanieczyszczając wodę.
Pokarm żywy
Raz w tygodniu możesz podać swoim rybom coś specjalnego. Szczególnie chętnie pokarm żywy spożywa ryba o nazwie smukleń pryskacz, ale reszta też go uwielbia. Są to rozwielitki (wioślarki) lub czerwone larwy ochotkowatych. Odpowiednie ich porcje otrzymasz w sklepie zoologicznym. Wsyp zawartość torebki do wody. Sklepy zoologiczne dysponują też białymi larwami wodzieni, które jednak nadają się bardziej dla ryb większych. Dlatego żądaj larw czerwonych. Nie kupuj natomiast rureczników. Wraz z nimi do akwarium mogą dostawać się ślimaki i pijawki. W zimie brak jest pokarmu żywego. Kupuj wówczas zamrożone larwy ochotkowatych. Rozwielitka, zwana czasem też pchlicą, nie ma nic wspólnego z kąsającą pchłą. Nazwa jej wywodzi się jedynie od tego, że jest mała i „podryguje" w wodzie.
Larwy ochotkowatych to młodociana postać dorosłych ochotek (bliskich krewnych komarów). Jednak w odróżnieniu od komarów ochotki nie kłują. Larwy kłujących komarów są bowiem czarne. Dlatego nie musisz się obawiać, że z nie zjedzonych przez ryby larw rozwiną się kłujące komary.


Zobacz także: Zakładanie akwarium, Pielęgnacja akwarium, Galeria zdjęć

Pokarmy
Najtańsze pokarmy w sieci! Wejdź i zobacz!

Menu

Zakładanie akwarium

Pielęgnacja akwarium

Karmienie ryb akwariowych

Gupik pawie oczko

Żaglowiec skalar

Neon innesa

Mieczyk hellera

Molinezja ostrousta

Bojownik wspaniały - syjamski

Glonojad

Brzanka sumatrzańska

Smukleń pryskacz

Kirysek

Badis błękitnopłetwy i liścień

Galeria zdjęć

Sklep akwarystyczny