Pielęgnacja akwarium

Właściwe urządzenie zbiornika to dopiero pierwszy krok w rozwoju naszego hobby. O tym, czy nie będzie to krok ostatni, rozstrzyga zwykle umiejętność opiekowania się nim. Opieki wymagają nie tylko ryby, inne zwierzęta i rośliny, lecz także sprzęt i urządzenia akwarystyczne. Nawet w najlepiej urządzonym akwarium niemożliwe jest osiągnięcie całkowitej równowagi biologicznej. W pozostawionym bez opieki akwarium powoli zaczynają zachodzić zjawiska coraz bardziej niekorzystne dla jego mieszkańców. Również niekorzystne jest nadmierna ingerencja w życie akwarium. Początkujący akwarysta wyobraża sobie, że pielęgnacja akwarium będzie wymagała od niego samych wyrzeczeń. Pielęgnacja akwarium jest dużo bardziej łatwa niż zakładanie akwarium. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie bardziej optymistyczna.

Prace pielęgnacyjne:
Codziennie, zaraz po wstaniu z łóżka włączmy oświetlenie.
Ryby uczą się szybko, że włączenie światła jest porą śniadaniową.
Obserwujemy ryby czy nie posiadają żadnych objawów choroby.
Sprawdzamy czy termometr wskazuje właściwą temperaturę.
Raz w tygodniu uzupełniamy ilość wody w akwarium, ponieważ zmniejsza się ona na skutek parowania.
Co dwa tygodnie wymieniamy około 25 % wody na nową.
Co tydzień oczyszczamy filtr, aby należycie pracował.
Raz w miesiącu sprawdzamy czy kostka napowietrza cza nie jest zapchana.
Jesienią dokonujemy przeglądu akwarium. Usuwamy nadwyżkę ryb, temperaturę obniżamy o 1-3 C oraz zmieszamy natężenie oświetlenia.
Tak, w zarysie wygląda opieka nad akwarium w ciągu całego roku. Całkowitej wymiany wody dokonujemy wtedy, gdy chcemy zmienić ustawienie lub wnętrze akwarium. Bojownik wspaniały - syjamski również wymagaja troski pomimo tego, że często mieszka w małym zbiorniku.
Należy także wspomnieć jak przygotować akwarium w trakcie naszej dłuższej nieobecności. Kilkudniowy wyjazd nie sprawia większych kłopotów, chyba że hodujemy narybek. Dorosłe ryby mogą się obyć bez pokarmu przez dwa tygodnie i dłużej, zwłaszcza gdy obniżymy temperaturę wody. Tak długie przerwy w karmieniu nie powinny się jednak powtarzać. Lepiej także zostawić włączone oświetlenie o mniejszym natężeniu niż je całkowicie wyłączyć. Kilkutygodniowa nieobecność w domu wiąże się z koniecznością karmienia, włączania oświetlenia i sprawdzania jak pracują urządzenia w akwarium. Konieczna jest w tedy pomoc sąsiada lub kolegi. Przydatny do zwalczania glonów jest glonojad, który zjada częśc glonów.


Zobacz także: Zakładanie akwarium, Karmienie ryb akwariowych, Galeria zdjęć

Akcesoria
Najtańsze akcesoria akwariowe w sieci! Wejdź i zobacz!

Menu

Zakładanie akwarium

Pielęgnacja akwarium

Karmienie ryb akwariowych

Gupik pawie oczko

Żaglowiec skalar

Neon innesa

Mieczyk hellera

Molinezja ostrousta

Bojownik wspaniały - syjamski

Glonojad

Brzanka sumatrzańska

Smukleń pryskacz

Kirysek

Badis błękitnopłetwy i liścień

Galeria zdjęć

Sklep akwarystyczny